Na przekór zimowej nudzie!

Zima to bardzo trudny czas zarówno dla ludzi, jak i dla zwierzaków, ponieważ niekorzystne zmiany, które dokonują się w przyrodzie, jak gwałtowne spadki temperatury i skrócenie dnia świetlnego, nie są obojętne także dla naszych kocich przyjaciół. Bardzo często zimowa aura za oknem, deficyt promieni słonecznych, może przygnębiać naszych pupili, odbierać im energię i wprowadzać w marazm, dlatego my, jako opiekunowie, powinniśmy temu zaradzić. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak skutecznie walczyć z zimową nudą oraz marazmem, która dotyka nas samych oraz nasze zwierzaki!

Zacznijmy od tego, że zimą zegar biologiczny żywych organizmów zdecydowanie zwalnia swój bieg, próbując dostosować się do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Przede wszystkim dochodzi do spowolnienia metabolizmu, spadku chęci życia, ograniczenia aktywności ruchowej. Co ciekawe zwierzęta dodatkowo wchodzą w tzw. okres wyciszenia seksualnego, w czasie trwania którego popęd seksualny całkowicie u nich zanika. Co za tym idzie to zimowe spowolnienie sprzyja więc lenistwu, nudzie i nicnierobieniu. Musimy pogodzić się z tym, że koty zimową porą niechętnie opuszczają domowe zacisze. Zdecydowanie preferują one wtedy pobyt w domu, szukając okazji ku temu, by wygrzać się w cieple kominka czy kaloryfera. Dodatkowo chętniej wylegują się na kanapach, fotelach, w swoich legowiskach czy na kolanach opiekuna oraz częściej zaglądają też do miseczek. Generalnie rzecz ujmując  ciągle by podjadały jakieś smakołyki, o czym informują co chwilę opiekuna.

Trzeba jednak przyznać, że brak aktywności ruchowej idący w parze z regularnym podjadaniem smakołyków niekorzystnie odbija się nie tylko na aparycji futrzaków, ale też i na ich zdrowiu. Niestety, ale koty szybko przybierają wtedy na wadze, zaokrąglają się, gubią talię, a nagromadzone nadliczbowe kilogramy zdecydowanie utrudniają im codzienną egzystencję. Oprócz tego przez „zasiedziały tryb życia” stają się niezdarne, ociężałe, podatne na wiele schorzeń. Dlatego też, aby kocia aparycja i zdrowie nie ucierpiały przez zimę, należy pomyśleć więc o diecie, która musi być nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale i urozmaicona, a dostęp do smakołyków ograniczony. Przede wszystkim dzienną rację żywieniową dobrze jest podzielić na dwie, trzy porcje.

To właśnie wynudzenie i nicnierobienie powoduje, że koty mogą zrobić się drażliwe, nieznośne, kapryśne, przez co zaczynają stwarzać problemy behawioralne, z którymi potem nie radzą sobie opiekunowie. Dlatego jeśli chcemy uniknąć niekorzystnych następstw zimowego, uśpionego trybu życia, warto więc już zawczasu pomyśleć o czynnym uaktywnieniu kota w domu. Generalnie rzecz ujmując przy wyborze rodzaju aktywności warto wziąć pod uwagę: koci temperament, wiek, stan zdrowia, wcześniejsze kocie upodobania. Chodzi oto, że rodzaj aktywności należy dobrać indywidualnie dla każdego osobnika.