Kot, a ciąża

Zawsze, gdy pojawia się ciąża pojawia się także problem czy kot nie będzie stanowił zagrożenia dla ciężarnej. Dlatego też wiele kobiet, które przygotowują się do roli matki czy są już w ciąży ograniczają kontakty z kotami, bojąc się zarażenia toksoplazmozą. Pojawia się więc pytanie czy rzeczywiście głaskanie i zabawa z kotem mogą być niebezpieczne dla ciężarnych? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący kota oraz ciąży u kobiet.

Zacznijmy od tego, że toksoplazmoza to choroba, którą powoduje pierwotniak Toksoplazma gondii, bardzo szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Generalnie rzecz ujmując występuje  wśród u wielu gatunków zwierząt, a także u człowieka. Musisz wiedzieć, że dla tych pasożytów tylko zwierzęta kotowate są żywicielami ostatecznymi i to właśnie w ich organizmach odbywa się rozwój płciowy pasożyta. W związku z tym choroba ta kojarzy nam się przede wszystkim z kotami, gdyż inne zwierzęta są żywicielami pośrednimi dla toksoplazmy. Trzeba przyznać, że ze względu na tę właśnie chorobę duża część kobiet, które planują bądź już są w ciąży obawiają się kontaktu z kotami. Pytanie więc jak wyglądają możliwości zarażenia toksoplazmozą? No cóż, przede wszystkim należy zrobić sobie badania, natomiast u kobiet, które przed planowanym zajściem w ciążę mają odpowiedni poziom przeciwciał przeciw toksoplazmozie zarażenie jest bardzo mało prawdopodobne. W przypadku, gdy już dojdzie do zarażenia się pierwotniakiem Toxoplasma gondii, musimy pamiętać, że jest ono bardzo groźne i całkiem realne.

Generalnie rzecz ujmując  pierwotniak jest w stanie przechodzić przez łożysko i wnikać do płodu wywołując ogromne powikłania w okresie rozwojowym płodu. Dodatkowo w zależności od czasu inwazji oraz jej nasilenia może nastąpić: obumarcie płodu, poronienie, spowodowane zakażeniem w pierwszym trymestrze ciąży, przedwczesny poród, zaburzenia rozwojowe płodu, tj.: forma wrodzona toksoplazmozy kiedy zakażenie następuje w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Musisz także wiedzieć, że źródła zarażenia toksoplazmozą są następujące: jedzenie brudnych surowych warzyw i owoców, bezpośredni kontakt z kotem, najczęściej młodym, jego wydzielinami lub wydalinami, spożywanie surowego, niespreparowanego mięsa, szczególnie wieprzowiny. Jeżeli chodzi o przeciwdziałanie możliwemu zakażeniu, to nie jedzmy surowego mięsa, ograniczmy kontakt z kotem do minimum, myjmy dokładnie surowe warzywa i owoce, sprzątajmy dokładnie mieszkanie, przy pomocy ogólnie dostępnych środków czystości,   zróbmy testy na toksoplazmozę, myjmy ręce po każdym kontakcie z kotem, zabawie, jeśli posiadamy kota to nie sprzątajmy po nim kuwety ( kobiety w ciąży lub ją planujące!).