Jak samodzielnie zabezpieczyć balkon?

Balkon to cudowne miejsce w każdym domu i mieszkaniu, z którego z przyjemnością korzystamy, szczególnie latem. Jednak jest to także miejsce, gdzie lub przebywać często nasz kociak. Dlatego pamiętaj, że zanim balkon zacznie gościć futrzaka, musisz go odpowiednio zabezpieczyć, by kot nie wypadł goniąc muchę, czy ptaka. Wbrew pozorom upadki z balkonów rzadko kończą się na przysłowiowych czterech łapach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak zabezpieczyć odpowiednio balkon, aby nasz kociak był na nim bezpieczny,

Zacznijmy od tego, że średniej wielkości balkon zabezpieczysz za około 100zł-200zł. Przede wszystkim jednak musimy być świadomi tego, że nasz futrzany przyjaciel tylko czeka na okazję, aby wymknąć się i pospacerować po poręczy balkonu, , ale wystarczy chwila nieuwagi i no cóż - koty nie zawsze spadają na cztery łapy. W związku z tym pozostają nam dwa wyjścia – zadowolić się uchylonym oknem albo zabezpieczyć balkon i korzystać z niego do woli. Okazuje się jednak, że niestety, ale zabezpieczenie balkonu jest drogie, ponieważ profesjonalna ekipa monterów weźmie od nas za taką usługę nawet ponad 1000zł. Można jednak zabezpieczyć balkon samodzielnie i  nie jest to nawet zbyt trudne ani bardzo kosztowne.

Jeżeli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia to wszystko zależy od wielkości Twojego balkonu. Generalnie rzecz ujmując średniej wielkości balkon zabezpieczysz za około 100zł-200zł w zależności od zastosowanych materiałów. Przede wszystkim dobrze jest, jeśli balkon ma sufit – otwarte balkony wymagają niestety bardziej wyrafinowanych metod niż ta, którą przedstawimy w artykule. Kolejną rzeczą, bez której nie możemy zacząć, jest siatka (np. siatka ochronna dla kota Trixie). Zdecydowanie dobrze sprawdza się sieć rybacka z dużym oczkiem (np. 35-40mm), gdyż jest ona wykonana z bardzo trwałego sznurka, odpornego na warunki atmosferyczne i wytrzymującego tonowe ciężary, którego nasz kociak raczej nie przegryzie. Koniecznie pamiętaj jednak jeśli Twój kot ma duży temperament lub bardzo lubi gryźć lepszym wyborem może być siatka metalowa. Jednak największym plusem wykorzystania sieci rybackich jest fakt, że w przeciwieństwie do konstrukcji stalowych, pozwala ona, w razie sytuacji kryzysowej (np. pożaru), na łatwy i szybki demontaż. Dodatkowo niepodważalną zaletą sieci rybackiej jest cena. Przede wszystkim sieć rybacką można zamówić na wymiar (warto pamiętać o bardzo dokładnym wymierzeniu balkonu zanim złożymy zamówienie, gdyż sieć rybacka nie jest rozciągliwa). Oprócz tego sieć na wymiar można zamówić np. w firmie „Korsze” (http://www.sieci-korsze.pl/) – możliwa jest wysyłka pocztą na terenie całej Polski.