Homeopatia w leczeniu psów i kotów

Psy i koty to zwierzaki, które chorują, tak i ludzie, a homeopatia należy do klasyki alternatywnych metod leczenia, zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynaryjnej.  Generalnie rzecz ujmując jej zwolennicy twierdzą, że stanowi aktywną formę leczenia wzmacniającą naturalne siły uzdrawiające organizm oraz że dzięki homeopatycznym środkom system jest zdolny nie tylko wyleczyć się sam, ale nawet wzmocnić. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący homeopatii stosowanej w leczeniu psów oraz kotów, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że za twórcę homeopatii uznaje się niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który jako pierwszy poczynił publikacje na temat tej holistycznej metody leczenia oraz był pionierem w terapiach, w których ją wykorzystywano. Musisz wiedzieć, że homeopatia kieruje się kilkoma specyficznymi zasadami. Przede wszystkim uznaje ona, że podobne leczy się podobnym (prawo podobieństw) – homeopatyczne, bardzo rozcieńczone preparaty leczą choroby, które  u zdrowego organizmu są wywoływane przez duże, nierozcieńczone dawki tych substancji. Generalnie rzecz ujmując zasada ta podobna jest do idei szczepionek, gdzie mała dawka patogenu będąca tzw. bodźcem, powoduje że organizm uodpornienia się na powtórny kontakt z tym patogenem (chorobą) przy pomocy naturalnych sił witalnych. Panuje także zasada minimalnej dawki – należy stosować najmniejsze możliwe dawki leków homeopatycznych, gdyż homeopatia to metoda działająca na zasadzie bodźca, który zapoczątkowuje w organizmie proces samowyleczenia.

 Warto wspomnieć o tym, że  do produkcji środków homeopatycznych używane są głównie substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Chodzi oto, że preparaty homeopatyczne powstają podczas jednoczesnego rozcieńczania postaci wyjściowej surowca i energicznego wytrząsania tym roztworem. Zwykle taki proces nosi nazwę potencjonowania (potęgowania lub dynamizowania) roztworu. Natomiast  dynamizacja opiera się na tezie twórcy terapii, która głosi, iż siła lecznicza każdego z leków homeopatycznych zwiększa się wraz ze stopniem jego rozcieńczenia. Dlatego też, z powodu tak dużego rozcieńczenia preparaty homeopatyczne nigdy nie bywają toksyczne.

Musisz wiedzieć, że w weterynarii stosuje się najczęściej dwa rodzaje potencji: decymalną, czyli dziesiętną (oznaczoną literą D) icentymalną, czyli setną (oznaczoną literą C). Generalnie rzecz ujmując w chorobach o przebiegu ostrym potencja leku nie ma wielkiego znaczenia, zaś w schorzeniach przewlekłych korzysta się z leków o wysokich potencjach.