Mity na temat kotów

O kotach mówi się wiele i ciągle, pytanie jednak, które informacje są prawdziwe, a które nie. Oprócz tego wiele osób zastanawia się,  jakie usposobienie mają  koty, natomiast popularne jest przekonanie, że koty lubią samotność, nie przywiązują się do ludzi, są mało ruchliwe, ciche i nie potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Co ciekawe powszechne jest też myślenie, że są mniej absorbujące w opiece niż psy, bo nie wymagają wyprowadzania na spacer. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący mitów na temat kotów, oraz tego, które z nich są prawdą, a które kłamstwem.

 Zacznijmy od mitu, wedle którego wszystkie koty są takie same i wymagają podobnego podejścia. Otóż nic bardziej mylnego moi drodzy! Gdyż koty są tak jak ludzie i także mają różne osobowości, a każda z nich jest inna, niepowtarzalna. Musicie sobie uświadomić, że zarówno charakter nowego towarzysza, jak i wspólne życie z nim może nas zupełnie zaskoczyć.

Kolejny mit głosi, że koty są spokojne, mało ruchliwe i leniwe. No cóż, niestety to tylko pozory, ponieważ kot uwielbia bawić się, biegać i wskakiwać na najmniej odpowiednie miejsca, takie jak półki i regały. Co prawda jego ruchom towarzyszy wielka gracja, to uwaga, może mu się zdarzyć strącić fiolkę drogich perfum. Oprócz tego mówi się, że kot jest z reguły zwierzęciem milczącym, cichym. To akurat prawda, że zwierzęta te są rzeczywiście raczej milczące i miauczą jedynie wtedy, gdy czegoś chcą. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarzają się koty hałasujące z byle powodu, czy też lubiące głośno „rozmawiać” ze swoim właścicielem. Kolejny mit głosi, że dorosły kot nie przyzwyczai się do nowego środowiska, domu oraz ludzi. No cóż kot starszy, czyli często będący „po przejściach”, jest bardzo wdzięczny i oddany. Dlatego też możemy być pewni, że doskonale odnajdzie się w nowym miejscu.

Interesującym oraz popularnym mitem jest także to, że kot nie przywiązuje się do ludzi, ale do miejsca. Zdecydowanie nie jest to prawdą, gdyż bardziej niż do miejsca, kot przywiązuje się do właściciela, a porzucony będzie tęsknił i cierpiał. Za to kiedy miejsce zamieszkania zmieni wraz ze swoim właścicielem, to właśnie dzięki jego obecności, nie będzie miał problemów z adaptacją w nowym otoczeniu. Powszechnie utartym mitem jest także to, że kot jest zdecydowanym samotnikiem oraz że lubi być ignorowany. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ koty bardzo cenią sobie towarzystwo człowieka i domagają się nie tylko jego uwagi, ale także pieszczot. Dodatkowo jest wiele kotów, które miauczą kiedy zostają same w domu, kładą się u nóg powracającego domownika oraz śledzą każdy jego krok.