Kompletujemy wyprawkę dla kota

Zamieszkania kota w naszym mieszkaniu to wielkie wydarzenie, dlatego przed przybyciem do naszego domu nowego lokatora musimy zaopatrzyć się przynajmniej w kilka najpotrzebniejszych kotu rzeczy. Co ciekawe podstawowa wyprawka dla kota nie jest czasochłonna i skomplikowana do skompletowania, jeśli wiemy czego szukamy. Dlatego poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pomoże Ci szybko i łatwo skompletować całą wyprawkę dla swojego kociaka.

Zacznijmy od tego, że niewątpliwie jedną z najpotrzebniejszych rzeczy jaką musi zawierać wyprawka dla kota, szczególnie w przypadku kotów mieszkających w domu, będzie kocia toaleta. Generalnie rzecz ujmując to kuwety dzielą się nakryte – posiadające daszek, przeważnie także drzwiczki oraz odkryte. Przede wszystkim wybierając kuwetę zastanówmy się, gdzie będzie ustawiona w naszym domu, wymierzmy również ile miejsca może zająć. Trzeba przyznać, że kuwety kryte mają niewątpliwie dużo plusów: ograniczają roznoszenie żwirku, ukrywają, to co niekoniecznie chcemy eksponować przed gośćmi, a w dodatku zapewniają kotu cichy kącik do załatwiania swoich potrzeb. Dodatkowo większość kotów szybko przyzwyczaja się do kuwet krytych, części musimy pomóc np. wymontowując na jakiś czas lub na stałe, drzwiczki. Jednak kuwety odkryte z kolei są zazwyczaj tańsze i zajmują mniej miejsca. Patrząc jednak w dłuższej perspektywie zdecydowanie lepszym wyborem będzie kuweta kryta, pod warunkiem że znajdziemy dla niej odpowiednią ilość miejsca.

Musisz wiedzieć także, że każda kuweta wymaga wypełnienia w postaci żwirku; to, jakiego piasku użyjemy zależy od naszych oraz kocich upodobań. Generalnie najpopularniejsze są żwirki zbrylające – pod wpływem wilgoci materiał, z którego są zrobione tworzy grudkę, którą można wyrzucić. Co ciekawe, piaski takie mogą być wykonane np. z bentonitu (rodzaj skały) lub wiórków drzewnych. Oprócz tego możemy również znaleźć żwirki silikonowe, które chłoną wilgoć lub drzewne niezbrylające. Zdecydowanie najlepiej jest wypróbować kilka żwirków, żeby znaleźć odpowiadający zarówno właścicielowi, jak i kotu, musimy jednak pamiętać, że niektóre mruczki są bardzo wrażliwe na zmianę podłoża i mogą odmówić korzystania z kuwety. Przede wszystkim każde opakowanie żwirku powinno być zaopatrzone w informację od producenta dotyczącą używania oraz metody utylizacji, przeczytajmy ją uważnie, żeby sprawdzić np. czy nasze podłoże można wyrzucać do toalety.

Warto wspomnieć także o tym, że podstawowa wyprawka dla kota musi zawierać zabawki, szczególnie, jeśli do naszego domu wprowadza się mały kociak. W tym momencie na rynku dostępne są różnego rodzaju myszki, piłeczki, witki, piórka, tunele. Musisz wiedzieć, że kocie zabawki pomagają naszemu podopiecznemu pokonać nudę, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania, a także wspomagają budowanie więzi pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Kolejną korzyścią jest ochrona naszych rąk przed pazurkami i ząbkami kociaka, zamiast znudzony atakować nasze części ciała, będzie się bawił przeznaczoną dla niego zabawką.