Kocie zmysły – jak kot postrzega świat

Kocie zmysły to niesamowita sprawa, ponieważ wiele mówi się o zdolnościach kotów do widzenia w ciemnościach, jest to w dużej części prawda, ale nie do końca. Jednak prawdą jest, że kot doskonale radzi sobie po zmroku – jego oko potrzebuje około 6 razy mniej światła niż ludzkie. Dodatkowo kot widzi o w nocy niemal tak samo dobrze jak w słoneczny dzień – oko kota reguluje ilość dopływającego do siatkówki światła podobnie jak aparat fotograficzny. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący kocich zmysłów oraz tego, w jaki sposób koty postrzegają świat.

Zacznijmy od tego, że nieprawdą jest, że kot widzi w całkowitych ciemnościach, bo jest fizycznie niemożliwe, gdyż oko „widzi” tylko dzięki temu, że dociera do niego światło – różne zwierzęta potrzebują go w różnych ilościach, jednak widzenie w całkowitych ciemnościach jest niemożliwe. Przede wszystkim, najważniejsze jest jednak to, że kot w całkowitych ciemnościach radzi sobie nadal bardzo dobrze, między innymi dzięki swoim wibrysom (wąsom), które pozwalają mu unikać przeszkód i stanowią doskonały receptor. Poza tym, drugą cechą, która ułatwia kotu polowanie w ciemnościach jest jego ponadprzeciętny słuch, którego możemy mu tylko pozazdrościć. Oprócz tego ciekawostką związaną z wzrokiem kota, jest to, że koty widzą nieostro, ale doskonale rozróżniają sylwetki, zatem gdy następny razem będziesz wracać z rolek, a twój kot zacznie się ciebie bać, zdejmij kask, aby kot mógł cię rozpoznać. Warto wspomnieć także o tym, że podobnie jak psy, koty mają bardzo szerokie pole widzenia, o tyle, o ile u psa wynosi ono około 250 stopni, to u kota nawet 285 stopni. Niestety, ale w tej statystyce człowiek wypada co najmniej słabo, gdyż widzi on zaledwie 180 stopni z otaczającej go rzeczywistości.

Musisz także wiedzieć, że koty potrafią znaleźć drogę do domu w promieniu 10-15km, gdyż prawdopodobnie w celu orientacji w terenie wykorzystują pole magnetyczne. Generalnie rzecz ujmując kot zdecydowanie widzi obraz kolorowy, choć przez wiele lat uważano, że koty nie rozróżniają kolorów. Dodatkowo ostatnie badania dowodzą jednak, że koty rozróżniają kolory, ale nie wszystkie. Przede wszystkim koty potrafią rozróżniać odcienie żółci, zieleni czy niebieskiego, ale nie radzą sobie kompletnie z czerwienią, ale za to najlepiej koty radzą sobie z odcieniami szarości. Poza tym oko kota jest dodatkowo zbudowane w ten sposób, że bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem ruchu, co znacznie ułatwia mu polowanie. W ten sposób kot potrafi zobaczyć np. poruszającą się w ciemnościach szarą mysz.