Cykl dobowy kota

Każdy zwierzak ma jakiś swój cykl dobowy, którym się kieruje, wedle którego żyje. Niestety, ale w mniemaniu wielu osób koty to leniwe stworzenia, które nie wchodzą w interakcje z człowiekiem i nie są nim zainteresowane. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący cyklu dobowego kota, który pomoże lepiej zrozumieć Ci Twojego pupila. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że cykl dobowy kota zależy od jego miejsca życia. Generalnie rzecz ujmując z literatury wynika, że kot przesypia około 15-16 godzin na dobę. Natomiast koty dzikie 6 godzin spędzają na poszukiwaniu, polowaniu i zjadaniu zdobyczy, udomowione mruczki ten czas poświęcają na toalecie (nawet do 1/3 nieprzespanej części doby) i zabawie, a pozostały czas wykorzystywany jest na jedzenie. Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć jest sen, ponieważ większość ludzi myśli o kotach jak o zwierzętach leniwych i ociężałych (może w duchu im zazdroszcząc), niewiedzą oni jednak, że wynika to z ich natury drapieżnika. Chodzi oto, że w odróżnieniu od roślinożerców, których pokarm jest niskokaloryczny, nie muszą ciągle jeść i być w ciągłym pogotowiu, by uniknąć zagrożenia. Przede wszystkim pokarm drapieżników jest wysokokaloryczny, lecz samo zdobycie go i strawienie pochłania duże zasoby energii. Dodatkowo pamiętając o tym, że nie każde polowanie kończy się sukcesem i również na drapieżniki czyhają niebezpieczeństwa, rozumiemy, że to oszczędzanie energii nie jest dyktowane lenistwem. Musisz wiedzieć, że rytm kociej aktywności jest jednak bardzo elastyczny, zmienia się w zależności od pory roku (szukanie schronienia przed zimnem, trudności w zdobyciu pożywienia), okresu godowego, czy prostej zmiany w życiu rodziny.

Jeśli chodzi o sen u kota, to możemy go podzielić na sen powierzchniowy (45% życia kota), który trwa 15 - 20 minut. Wtedy to kot lekko napięty w okolicach głowy i szyi, budzi się na najmniejszy dźwięk. Potem ma miejsce sen właściwy - faza REM (15% życia kota), jest to okres 6-7 minut od rozpoczęcia snu właściwego. Możemy zaobserwować wtedy drgania ogona, łap, wąsów, szybki ruch gałki ocznej. Generalnie rzecz ujmując to koty przeplatają obie fazy snu - między występowaniem snu właściwego w fazie REM mogą pojawiać się epizody snu powierzchniowego. Natomiast na podstawie pozycji kociego ciała, można ocenić temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ przy niskich, koty zwijają się w ciasne kłębki, gdy temperatura rośnie, stopniowo się „otwierają” i rozciągają na całą długość.

Pamiętaj, budząc swojego kota, aby robić to tak, jakbyś sam chciał być budzony, ponieważ to niweluje zbędny stres i pozwala cieszyć się twojemu kotu długim życiem (najlepiej nie budzić wcale).